
Vitaminas D
Vitaminas D yra būtinas žmogaus organizmui, nes jis dalyvauja įvairiose funkcijose, įskaitant kalcio ir fosforo metabolizmą, imuninės sistemos reguliavimą, raumenų funkciją ir kaulų sveikatą. Nepakankamas vitamino D lygis gali turėti įtakos sveikatai ir būti susijęs su įvairiomis ligomis ir būklėmis, įskaitant osteoporozę, osteomalaciją, imuninės sistemos disfunkciją ir kitus sutrikimus.
Vitamino D tyrimas svarbus dėl šių priežasčių:
- Nustatyti vitamino D trūkumą ar perteklių: Tyrimas leidžia nustatyti, ar organizme yra pakankamai arba per mažai vitamino D. Tai padeda diagnozuoti vitamino D trūkumą arba perdozavimą, kuriems gali būti būtinos tinkamos korekcijos.
- Vertinti kaulų sveikatą: Vitamino D yra svarbus kaulų sveikatai. Šio tyrimo rezultatai gali padėti nustatyti osteoporozės riziką arba stebėti osteoporozės gydymo efektyvumą.
- Stebėti chronišką ligą arba tam tikrų būklių progresavimą: Vitamino D tyrimas gali būti naudingas stebint ir vertinant tam tikrų ligų, tokias kaip autoimuninės ligos, diabetas, vėžys ir kt., progresavimą bei gydymo efektyvumą.
Vitaminas D tyrimo kaina
Tyrimo kaina
Pagrindinės vitamino D funkcijos:
- Padeda organizmui įsisavinti kalcį ir fosforą;
- Palaiko sveiką kaulų būklę;
- Stiprina imuninę sistemą;
- Reguliuoja genų funkcijas ir skatina ląstelių augimą;
- Dalyvauja augimo ir brendimo procesuose;
- Reguliuoja kraujospūdį;
- Palaiko nervų sistemą.
Vitamino D šaltiniai:
Pagrindinis natūralus vitamino D šaltinis yra saulė – net 90 proc. vitamino D žmogaus organizmas pasigamina per odą, veikiant ultravioletiniams (UVB) saulės spinduliams. Maisto produktai taip pat yra vitamino D šaltiniai. Pavyzdžiui, vitamino D galima rasti grybuose, avižose, riebiose žuvyse, ikruose, kiaušinio trynyje, kepenyse, piene, svieste. Visgi, reikėtų žinoti, jog vitaminas D maiste yra randamas tik labai nedideliais kiekiais, todėl vien su maistu gali būti sunku užtikrinti organizmui reikalingą vitamino D kiekį.
Vitamino D trūkumas – simptomai:
- Raumenų ir nugaros skausmai;
- Kaulų mineralinio tankio sumažėjimas;
- Lėtai gyjančios žaizdos;
- Depresijos simptomai;
- Plaukų slinkimas;
- Svorio augimas;
- Nerimas;
- Nuovargis;
- Nemiga;
- Dažnai pasireiškiančios ligos, infekciniai susirgimai.
Vitamino D trūkumas gali paskatinti įvairių lėtinių ligų vystymąsi, įskaitant osteoporozę, širdies ir kraujagyslių ligas ar net vėžinius susirgimus. Vaikams dėl vitamino D stokos gali atsirasti rachitas, kvėpavimo takų sutrikimai ir kiti negalavimai.
Vitamino D perteklius ir jo simptomai:
Vitamino D perteklius (perdozavimas) yra daug rečiau pasireiškianti būklė, tačiau ne ką mažiau pavojinga, nei vitamino D trūkumas. Vitamino D perteklius nustatomas, kai jo kiekis kraujyje siekia daugiau negu 50 ng/ml.
Vitamino D perdozavimo požymiai:
- Apetito sumažėjimas;
- Troškulys;
- Pykinimas, vėmimas;
- Vidurių užkietėjimas;
- Irzlumas, vangumas, mieguistumas.
Ilgainiui dėl per didelio vitamino D kiekio organizme gali sutrikti kepenų, inkstų, kasos, širdies veikla.
Kada reikalingas vitamino D tyrimas ir kokia jo kaina?
Vitamino D tyrimas padeda nustatyti vitamino D kiekį kraujyje, užkirsti kelią jo trūkumui ar laiku pastebėti nukrypimus nuo normos. Rekomenduojama tyrimo profilaktika – kartą ar du per metus. Vitamino D tyrimas kaina nusileidžia daugumai kitų maistinių medžiagų tyrimų. Vidutiniškai ji prasideda nuo 15 eurų.
Vitamino D norma kraujyje suaugusiam turėtų siekti 30-50 ng/ml. Lengvo laipsnio vitamino D trūkumas nustatomas, kai kraujyje jo kiekis siekia 20-30 ng/ml. Sunkaus laipsnio vitamino D trūkumas nustatomas kraujyje esant mažiau negu 20 ng/ml vitamino D.
Arba rinkitės iš kitų tyrimų